از فواید ورزش تای چی

تاریخ انتشار مطلب : 6 اکتبر 2015  -  8:03 ق.ظ

تعداد بازدید : 1296


انجام ورزش تای چی باعث افزایش کارایی حرکتی افراد سالمند و بالا رفتن کیفیت زندگی آنها می شود . به گزارش ایسنا ، تحقیقات جدید نشان داده است که تای چی ، یکی از رشته های قدیمی ووشو برای افراد سالمند مفید است . این ورزش توانایی فیزیکی و کیفیت زندگی افرادی که آرتروز دارند یا به بیماریهای تنفسی مزمن دچار هستند یا نارسایی قلبی دارند را افزایش می دهد . تای چی برای افراد سالمندی که مشکلات مختلف جسمی دارند نیز مفید است .

تای چی یک فعالیت فیزیکی با شدت کم تا متوسط محسوب می شود که برای همه مناسب است . این ورزش فشار زیادی به عضلات و و مفاصل وارد نمی کند و استرس و اضطراب را از بین می برد . در مطالعاتی که اخیرا در مجله پزشکی ورزشیمنتشر شد ، محققان بررسی کردند که آیا تای چی راهی موثر برای افزایش کیفیت زندگی و جلوگیری از افسردگی در بیماران مبتلا به سرطان سینه یا بیماریهای قلبی و آرتروز است یا خیر .

این ورزش باعث افزایش کارایی فیزیکی و قدرت عضلات می شود . حدود ۳۴ درصد افراد بالای ۶۵ سال در آمریکا آرتروز دارند . حدود ۸۰ درصد افرادی که آرتروز دارند با محدودیت های حرکتی مواجه می باشند . افراد مورد بررسی در تحقیقات انجام شده به مدت ۱۲ هفته در هر هفته دو تا سه بار تای چی انجام دادند ، مدت این جلسات ورزشی حداکثر یک ساعت بود . بررسیها نشان داد که تای چی کارایی فیزیکی و قدرت عضلات را در این افراد افزایش می دهد به خصوص در افرادی که مبتلا به آرتروز هستند ، تای چی باعث کمتر شدن درد و سفت شدن مفاصل می شود .

در افرادی که مبتلا به مشکلات تنفسی مزمن هستند تای چی از میزان تنگی نفس می کاهد .

در تستهای مختلف افراد مورد آزمایش کارایی بیشتری پیدا کردند ، تستهایی از جمله ۶ دقیقه پیاده روی و تست TVG .  با توجه به اطلاعات به دست آمده محققان دریافتند که تای چی برای بعضی از افرادی که مشکلات مربوط به سلامتی دارند مفید است . سال گذشته نیز تحقیقات انجام شده در مجله پزشکی “امروز” نشان داد که تای چی دارویی مناسب برای کاهش تورم بیماران مبتلا به سرطان سینه است .